Rok 2013

Volby prezidenta České republiky – 1. kolo

První kolo voleb prezidenta České republiky se konalo ve dnech 11. a 12. 1. 2013. V okrskové volební komisi zasedly Hrouzková J., Konečná M., Konečná S., Opluštilová M., Plevačová L., Topinková M. Z celkového počtu voličů 410 se voleb zúčastnilo 267, což je 65, 12 %. Z devíti kandidátů se na prvních třech místech v naší obci umístili následující:

1) Ing. Miloš Zeman, 81 hlasů, 30, 34 %
2) Jiří Dienstbier, 53 hlasů, 19, 85 %
3) Ing. Jan Fischer, CSc., 50 hlasů, 18, 72 %

Zápis dětí do 1. třídy

V úterý 22. 1. proběhl v místní základní škole zápis prvňáčků. K zápisu na rok 2013/2014 se dostavilo 5 dětí: Jan Hájek, Jaromír Klika, Aneta Koudelková, Vojtěch Palán a Vanessa Staníčková.

Volby prezidenta České republiky – 2. kolo

Druhé kolo voleb prezidenta České republiky proběhlo 25. a 26. 1. V okrskové volební komisi nyní zasedali: Hrouzek A., Konečná M., Konečná S., Opluštilová M., Plevačová L., Topinková M. V druhém kole prezidentských voleb se rozhodovalo mezi Ing. Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. S celkovým počtem 172 hlasů, což je 69,08 %, zvítězil v naší obci Ing. Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg získal pouhých 77 hlasů, což je 30, 92 %.

Sportovní ples

V letošním roce se v naší obci konal již 5. Sportovní ples pořádaný Tělovýchovnou jednotou Voděrady. Vystoupení si pro občany připravily mažoretky z Letovic a po celý večer hrála k tanci a poslechu hudební skupina ABC ROCK. Tradičně nechyběla bohatá tombola s hlavní cenou tabletem.

Dětský karneval

Dětský karneval pořádala Kulturní komise v letošním roce 9. února. Zúčastnilo se více jak 50 dětí spolu se svými rodiči, prarodiči a dalšími příbuznými. Děti se mohly bavit tancem na dětské písničky, bohatou tombolou, ve které bylo pro děti připraveno velké množství výher, nebo mnoha soutěžemi. V letošním roce byly pro děti nachystány soutěže jako házení kostek do koše, přebíhání lavičky nebo sedání na polštáře. Dále si děti prohlédly vystoupení místních dívek v aerobicu, které mohly napodobovat a přidat se k nim. Celým karnevalem děti doprovázeli maskoti letošního karnevalu. Na závěr bylo připraveno losování o nejlepší masku. Jako každý rok bylo by těžké zvolit nejlepší masku, proto se losovalo. Tři výherci, kteří byli vylosovaní si odnesli dort.

Hasičský ples

23. 2. 2013 pořádali SDH Voděrady svůj tradiční Hasičský ples. K tanci a poslechu hrála hudební skupina Akcent. Vystoupení si pro nás již po několikáté připravili samotní hasiči. Letošní rok nám předvedli sestavu aerobicu. O půlnoci začalo losování tomboly, ve které se objevilo několik zajímavých cen. Hlavní cenou Týden s Vysočinou pro celou rodinu, dále jste mohli vyhrát HiFi věž, dětskou židli apod.

Vítání občánků

První vítání občánků letošního roku se uskutečnilo v neděli 7. 4. Sbor pro občanské záležitosti v tento den přivítal 2 nové občánky. Prvním z nich je Marek Pulec, narozený 28. 10. 2012, a druhým Nikolas Novotný, narozený 29. 1. 2013. Členky sboru si připravily pro rodiče a samotné děti tradiční program, chybět nemohly ani básničky a písničky místních dívek.

Besídka ke Dni matek

Děti místní základní školy si jako každý rok pro své maminky připravily besídku k jejich svátku. Besídka se konala 12. května. Součástí byly básničky a písničky. Dále si děti připravily pohádku Popelka a tanečky.

Kácení máje

Kácení máje proběhlo 1. června. Pro děti zde měli voděradští hasiči připraveny některé soutěže pro zabavení, jako např. tunel, chůze na chůdách, trampolínu atd. Máj vyhrála paní Opluštilová, která podle tradice začala s kácením, po ní se dále chopili sekery ostatní hasiči. Po skácení máje, běžely děti hledat dárky, které byly pro ně v májce ukryté. Dále se také konalo přetahování mezi hasiči a ostatními zúčastněnými.

Dětský den

Dětský den se měl konat 30. 5., avšak kvůli nepříznivému počasí došlo k přesunutí na 7. 6. V tento den se počasí mimořádně vydařilo. Sešlo se mnoho dětí a jejich rodičů. Pro děti bylo připraveno celkem 7 soutěží: jízda na kole, kuželky, tunel, nošení míčku na lžíci, střelba ze vzduchovky, chytání ryb a panák. Po splnění všech disciplín dostalo každé z dětí balíček plný sladkostí, nálepek a součástí byla také láhev na kolo. Po splnění všech úkolů dostaly děti jako odměnu balíček se sladkostmi a lahví na kolo.

Pouťové oslavy

Ve dnech 16.-17. 8. 2013 se v naší obci jako každý rok konaly pouťové oslavy. V letošním roce jsme se dočkali hned dvou pouťových zábav. V pátek nás po fotbalovém utkání 2. kola IV. třídy mužů TJ Voděrady – Vavřinec „B“ bavila hudební skupina ANNA Rock. V sobotu začal program již ve 13:00. Pro děti byla připravena trampolína a skákací hrad, spolu s malým stánkem se sladkostmi, cukrovou vatou a nafukovacími balonky. Dále si mohli také všichni vyzkoušet skákací boty a využít možnosti občerstvení na třech stáncích. Pro ostatní občany byl jako každoročně pořádán Turnaj starých pánů 35+. Letos se zúčastnily hned čtyři týmy: Voděrady, Drnovice, Sebranice a Skalice. Zvítězilo fotbalové družstvo Drnovic a naši fotbalisté obsadili druhé místo. Večer poté se konala diskotéka, kde hrál DJ Michal.

Vítání prvňáčků

Vítání žáků do první třídy uspořádal Sbor pro občanské záležitosti 1. 9. 2013. Jako každý rok dostaly děti nějaký dáreček, knihu, kterou si během své školní docházky jistě budou moci přečíst. Z knihy jim během vítání přečetla paní Andrea Tatíčková krátký úryvek. Dále tuto událost doplňovali básničky a písničky místních dívek. Tohoto vítání se zúčastnili čtyři budoucí prvňáčci: Jaromír Klika, Aneta Koudelková, Vojtěch Palán a Vanessa Staníčková.

Drakiáda

11. 10. si místní základní škola připravila pro děti tradiční pouštění draků. V letošním roce se zúčastnily převážně dívky, neboť místní tým přípravky měl v tento den. fotbalové utkání. Do poslední chvíle se nevědělo, zda se drakiáda bude konat kvůli špatnému počasí. Nakonec však vše dobře dopadlo a drakiáda mohlo začít. Každé z dětí vypustilo svého draka do, co největší výšky. Poté došlo k hodnocení. V letošním roce bylo vyhlášeno 5 kategorií. Kategorii nejhezčí drak vyhrála Aneta Koudelková (Papoušek), největšího draka měla Anna Kliková, nejvýše vyletěl drak Kláře Zábojové, v kategorii drak domácí výroby zvítězil drak od Kudláčků, který byl jediným doma vyrobeným drakem, a nejstrašidelnějšího draka měl Štěpán Procházka. Všechny děti na závěr dostaly odměnu a poté mohly pokračovat v pouštění draků.

Lampiónový průvod

Základní škola ve Voděradech pořádala již tradiční lampiónový průvod dne 18. října. Každé z dětí, které se průvodu zúčastnily, si doneslo svítící lampión. Průvod začal u budovy školy, kde si děti pro své rodiče a ostatní občany připravily výstavu s Krtečkem. Poté se pokračovalo na místní fotbalové hřiště, kde měly děti ze základní školy malý hudební program. Některé z dětí byly i pomalované a mohly tak malé děti postrašit. Po programu si každý z účastníků mohl opéct párek a dát si čaj, grog nebo kávu.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

V letošním roce se konaly předčasné volby ve dnech 25. a 26. října 2013. V okrskové volební komisi zasedaly Hrouzková J., Opluštilová M., Opletalová M., Konečná M., Topinková M. a zapisovatelka Konečná S. Z celkového počtu voličů 411 se zúčastnilo 250, to je 60,83 %, z nichž 5 voličů využilo volit v naší obci na voličský průkaz. Platných hlasů bylo 249. Z 24 stran získalo alespoň jeden hlas 13 stran, na prvních třech místech se umístily následující strany:

1)ČSSD80 voličů32,13%
2)ANO 201150 voličů20,08%
3)KSČM45 voličů18,07%